*                  Aylık Prim ve Hizmet Belgesi Dosya Transferi

 

Aylık Prim ve Hizmet Belgesi dosya transferi, Aylık Prim ve Hizmet Belgesi giriş ekranından tek tek giriş işlemi yerine, XML formatında önceden hazırlanmış Aylık Prim ve Hizmet Belgelerinin  sisteme aktarılmasını sağlar. XML formatında Aylık Prim ve Hizmet Belgesi piyasada kullanılan ticari bordro programlar ve XML editörleri yardımı ile hazırlanacabilecegi gibi, SGK tarafından sağlanan ve www.sgk.gov.tr web adresinden temin edilebilecek olan Excel formatında bir tablo ile hazırlanabilir.

Trasfer edilecek XML dosya disk üzerinde oluşturulduktan sonra, “Browse” tuşuna tıklanarak XML dosyanın disk üzerindeki yeri gösterilebilir veya dosya adı kutusuna klavye ile dosya adresi yazılabilir. Dosya adı kutusu doldurulduktan sonra “Dosyayı Gönder” tuşuna tıklayarak dosyanın transfer işlemi başlatılır.

 

 

Transfer işlemi tamamlandıktan sonra göndermiş olduğunuz dosyanın içerik kontrolü aşamasına geçilir. Bu aşamada “Kontrole Gönder” tuşuna  tıklayarak dosya kontrolü işlemini başlatabilirsiniz. Dosya kontrol işlemi dosya büyüklüğüne bağlı olarak uzun sürebilir. Transfer işlemi bittikten sonra otomatik olarak onay ekranına geçilir.

Kontol işlemine geçmeden “Yeni Dosya Transfer” tuşuna tıklayarak başka dosyalar da transfer edilebilir. Her dosya transferi sistemde ayrı bir dosya transfer işlem kodu ile ifade edilir. Ekranda transferden, sonra görüntülenen dosya transfer kodu ile gönderilmiş dosyaların kontrolleri daha sonra yapılabilir.